Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Od Słuchu do Mowy”
Polskie Towarzystwo Logopedyczne zostało powołane w 1963 roku i jest najstarszą w Polsce organizacją zrzeszającą logopedów. To PTL stoi na straży ochrony i zapewnienia jakości logopedii w Polsce. Wraz z partnerami organizujemy konferencję naukową łączącą problematykę słuchu i mowy, jej odbioru i nadawania.
Od samego początku budowania refleksji na temat logopedii w Polsce Profesor Leon Kaczmarek – współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, podkreślał, że jest to nauka multiinterdyscyplinarna. Scala bowiem w sobie to co związane z językiem, mową, komunikacją i ich zaburzeniami oraz czerpie z nauk pokrewnych, takich jak na przykład psychologia, pedagogika, glottodydaktyka, psychiatria i in. Niezwykle ważną dziedziną inspirującą logopedów jest audiologia. Od dawna wiadomo, że język wchodzi do umysłu poprzez słuch i nie ma innej drogi. To słuch bowiem determinuje proces akwizycji mowy, on jest odpowiedzialny zarówno za proces mówienia jak i rozumienia wypowiedzi słownych. Ważny jest tutaj zarówno słuch fizyczny, dzięki któremu słyszymy dźwięki, słuch fonematyczny, dzięki któremu słyszymy i rozróżniamy dźwięki mowy, co daje możliwość poznania sensu wypowiedzi oraz słuch prozodyczny – nieodzowny w ocenie emocjonalnego i logicznego sensu wypowiedzi.
To wydarzenie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie nie tylko badaczy ale także terapeutów i logopedów praktyków. W związku z tym dedykowane jest specjalistom i ekspertom a także terapeutom i lekarzom z dziedziny otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii, logopedii, surdologopedii i dziedzin pokrewnych.
Program konferencji podzielony został na trzy bloki: 1) teoretyczny – przedstawiający stan aktualny badań, 2) badawczo-metodologiczny oraz 3) praktyczno-terapeutyczny. Uczestnicy, którzy wezmą udział w konferencji będą mieli możliwość wysłuchania wykładów, wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych i prelekcjach oraz warsztatach prowadzonych przez wybitnych, uznawanych w kraju i za granicą specjalistów. W ramach warsztatów uczestnicy poznają najnowsze metody badania i rehabilitacji osób z zaburzeniami mowy i słuchu.
Organizatorzy konferencji pragną przyjrzeć się problemowi słyszenia i słuchania, oraz temu jak te procesy wpływają na rozwój i przebieg mowy oraz komunikacji. Jak badać słuch i słyszenie? Jak diagnozować zasoby i deficyty pacjentów z zaburzeniami słuchu? Jak słuch determinuje mowę? Jak prowadzić terapię osób z zaburzeniami słuchu i centralnego przetwarzania słuchowego? To tylko niektóre z proponowanych tematów.
Człowiek dzięki mowie poznaje świat, interpretuje go i porządkuje. Te procesy nie mogą odbywać się bez percepcji, bowiem czego nie ma w percepcji, tego nie będzie w realizacji.
Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom certyfikaty.
Miejsce obrad:
Sala Obrad Rady Wydziału, Wydział Filologiczny UMCS, Pl. M Curie-Skłodowskiej 4, Lublin, Katedra Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS, ul. Sowińskiego 17, 20-040 Lublin;
Opłata konferencyjna (materiały konferencyjne, przerwy kawowe, bez zakwaterowania):
– prelegenci – bez opłat
– dla członków PTL do 31 stycznia 2025 r. – 250 zł
– dla członków PTL po 31 stycznia 2025 r. – 300 zł
– dla osób niebędących członkami PTL do 31 stycznia 2025 r. – 300 zł
– dla osób niebędących członkami PTL po 31 stycznia 2025 r. – 350 zł
– dla studentów i doktorantów do 31 stycznia 2025 r. – 150 zł
– dla studentów i doktorantów po 31 stycznia 2025 r. – 200 zł
Osoby zainteresowane udziałem w Konferencji „Od słuchu do mowy” prosimy o wypełnienie formularza i dokonanie wpłaty na konto: PKO S.A. II O. Lublin nr 89 1020 3150 0000 3002 0003 0106. W tytule przelewu prosimy o podanie imienia i nazwiska (wraz z tytułem naukowym) wraz z adnotacją „Od słuchu do mowy”. Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury potwierdzającej poniesione koszty udziału w konferencji prosimy o podanie danych i wpisanie adnotacji „Faktura”.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, po uprzednim zapoznaniu się ze Statutem PTL, powinny wypełnić deklarację członkowską (dostępna na stronie PTL https://www.polskietowarzystwologopedyczne.pl/ ) i przesłać ją wraz z dowodem wpłaty składki za dany rok w wysokości 100,00 złotych (nr konta bankowego: PKO BP S.A. II O/Lublin 89 1020 3150 0000 3002 0003 0106) na adres siedziby Zarządu Głównego PTL: ul. Sowińskiego 17, 20-040 Lublin bądź mailowo na adres: ptl@mail.umcs.pl.
Rada Naukowa Konferencji:
- Prof. dr hab. Krzysztof Kochanek
- Prof. dr hab. Kazimiera Krakowiak
- Prof. dr hab. Mirosław Michalik
- Prof. dr hab. Henryk Skarżyński
- Prof. dr hab. Piotr H. Skarżyński
- Prof. UMCS, dr hab. Aneta Domagała
- Prof. UŁ, dr hab. Irena Jaros
- Prof. UG, dr hab. Katarzyna Kaczorowska-Bray
- Prof. UMCS, dr hab. Zdzisław Marek Kurkowski
- Prof. UW, dr hab. Anita Lorenc
- Prof. UMCS, dr hab. Jolanta Panasiuk
- Prof. UŚ, dr hab. Olga Przybyla
- Prof. UMCS, dr hab. Tomasz Woźniak
- Prof. UW, dr hab. Ewa Wolańska
- Dr Ewa Hrycyna
- Dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz
- Dr Joanna Trzaskalik
- Dr Wojciech Lipski